زندگی کردن ورای محدودیت‌ها – AMY PURDY

“اگر زندگی شما یک کتاب بود و شما نویسنده اش بودید، دوست داشتید داستان شما چطور پیش برود؟ این سوالی است که زندگی مرا برای همیشه تغییر داد.”

اِمی پوردی (Amy Purdy ؛ متولد ۷ نوامبر ۱۹۷۹ ) هنرپیشه، اسنوبرد سوار حرفه‌ای، سخنران انگیزشی و نوآور، اهل ایالات متحده آمریکا است.

امی که یک ماسوژور حرفه‌ای بود، در سن ۱۹ سالگی به مننژیت مننگوکوکی مبتلا شد. در اثر این بیماری باکتریایی، دستگاه گردش خون بدن وی مختل و ظرف ۲۴ ساعت دچار «شوک سپتیک» (شوک عفونی) شد. شدتِ شوکِ سپتیک به حدی بود که او طحال و هر دو کلیه‌اش را از دست داد، گوش چپش کر شد و هر دو پایش را از زانو به پائین قطع کردند. بر اساس پیش‌بینی پزشکان معالج، شانس زنده‌ماندن او تنها ۲٪ بود. در نهایت و پس از سه هفته کُما، امی زنده ماند و ۲ سال بعد، پدرش یکی از کلیه‌های خود را به او اهدا کرد. به گفتۀ پزشکانش، او نخستین کسی بود که ظرف ۲۰ سال گذشته در آن منطقه از آمریکا، توانست از مننژیت مننگوکوکی جان سالم به‌در برده و زنده بماند.

“از واقعیت فرار می کردم و کاملا از لحاظ بدنی و روحی خرد شده بودم ولی می دونستم که برای حرکت به جلو من مجبور بودم “امی” گذشته را رها کنم و یاد بگیرم “امی” جدید رو بپذیرم و این زمانی بود که چیزی در من طلوع کرد…”

امی ۷ ماه پس از نصب پاهای مصنوعی‌اش، اسنوبرد سواری را شروع کرد و ظرف یک‌سال آنچنان پیشرفت کرد که در «رقابت‌های اسنوبرد سواری کوه‌های ماموت» در کالیفرنیای شرقی به مقام سوم دست یافت.
از دیگر افتخارات ورزشی وی می توان به:
مدال طلای «بازی‌های پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۱ کاردرونا – نیوزیلند» در رشتهٔ «پارا اسنوبرد کراس» و
مدال برنز «بازی‌های پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی – روسیه» در رشتهٔ «اسنوبرد کراس» اشاره کرد.

“مرزهای ما و موانع فقط می توانند دو کار انجام دهند:
– ما را در مسیرمان متوقف کنند؛
– و یا ما را مجبور به خلاق شدن بکنند.”

پس از مدتی به شهر سن دیگو نقل مکان کرد و در آنجا علاوه بر پرداختن به شغل سابقش (ماساژتراپی)، به هنرپیشگی و مدلینگ هم پرداخت. او همچنین سخنرانی‌های انگیزشی فراوانی انجام داده است؛ از جمله سخنرانی قابل توجه‌اش در «TED Talk».

برای دانلود ویدئوکلیک کنید
در این سخنرانی قدرتمند، او به ما یاد می دهد که چطور می توان از موانع زندگی الهام گرفت.

امی پوردی در سال ۲۰۰۵ یک موسسه غیرانتفاعی برای جوانانی که دچار معلولیت جسمی بودند تاسیس کرد بر این اساس آنها می توانستند به ورزشهای جنبشی مشغول شوند. به همین سبب برای امی موقعیتی پیش اومد که به آفریقای جنوبی سفر کند جایی که به او امکان داد کمک کند که هزاران کودک کفش به پا کنند و سپس بتوانند به مدرسه بروند

“به جای اینکه به چالش ها و محدودیت هایمان به عنوان چیزی منفی و بد نگاه کنیم، می توانیم آنها را به عنوان موهبت بپذیریم. هدیه های خارق العاده ای که می توانند تصورات ما را شکوفا کنند و کمک کنند فراتر از جایی برویم که همیشه تصور می کردیم می توانیم.”

کتاب “بر روی هر دو پای خودم” – On My Own Two Feet
“از لحظه از دست دادن پاهایم تا آموختن رقص زندگی”
نوشته میشل بورفورد، بر اساس زندگی نامه اِمی پوردی.

(ترجمه فرزانه فیروزکوهی. دانلود از کتابراه)

“معتقدم تصورات ما به عنوان ابزار می توانند مورد استفاده قرار گیرند برای شکستن مرزها و محدویت ها برای اینکه ما در ذهنمان می توانیم هر کاری انجام دهیم و هر چیزی باشیم ایمان به آن رویاها و مواجهه با ترس هاست که به ما اجازه میدهد زندگی را زندگی کنیم.”

من یاد گرفتم مرزها جایی هستند که واقعیت پایان می یابد ولی همچنین جایی است که تصور و خیال پردازی شروع می شود. موضوع شکستن مرزها نیست؛ موضوع عقب راندن آنهاست و رفتن به جاهای شگفت انگیزی است که به ارمغان می آورند.

2 دیدگاه

  • هستی

    چند سال پیش این کلیپ رو دیده بودم و همیشه در ذهن داشتم . قدرت امی پوردی واسم تحسین برانگیز بود و امروز بعد از دیدن ویدئو شما در سایت عرفانی زاده فکر میکنم سلیقه بسیار زیادی در خلق و بیان مطلب دارید . براتون موفقیت و شادکامی آرزومندم و هنرتون رو تحسین میکنم و بابت سایت جالب و مفیدتون بهتون تبریک میگم .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *