خاستن؛ توانستن است!

هر کدوم از ما، بارها و بارها این ضرب المثل به گوشمون خورده! "خواستن توانستن است!" و یا عباراتی مثل "بخواهید تا برآورده شود".

در این زمینه مطالب و عناوین زیادی در قالب کتاب، سمینار، فیلم های آموزشی و ... وجود داره که از مهم ترین اونها میشه به فیلم و کتاب "راز" اثر روندا بایرن و یا کتاب "بخواهید تا به شما داده شود" اثر استر هیکس اشاره کرد.
من تعدادی از این نوشته ها و فیلم ها رو خوندم و دیدم. احتمالا شما هم بعضی از اونها رو خوندید و یا دیدید و حتی تمریناتشون رو انجام دادید. اما متاسفانه اغلب شما هم مثل من نتایج عملی چندانی نصیبتون نشده!

با خودم فکر میکردم شاید مشکل از نحوه درخواست و یا ارسال پالس غلط به کائناته!. البته اینها هم بود ولی یه دلیل ملموس تر و عملی تر برای این ناکامی ها می خواستم.
تصمیم گرفتم کمی ریشه ای تر و دقیقتر به این موضوع بپردازم از این رو ابتدا به سراغ معنی واژه " خواستن " در فرهنگ دهخدا رفتم تا بلکه یه چیزایی دستگیرم بشه.
موقع تایپ واژه مورد نظر کاملا اتفاقی حرف "و" از قلم افتاد و جستجوگر سایت معنی واژه " خاستن " رو برام پیدا کرد!.

" خاستن " در فرهنگ دهخدا چنین معنی شده:
مترادف خاستن: برخاستن، بلند شدن، اوج گرفتن، پدید آمدن، پیدا شدن، حاصل شدن، ظاهر شدن، نشات گرفتن، به پا خاستن، قیام کردن، برخاستن، رستن، روییدن، بار آمدن، پرورش یافتن!

بعد از خواندن دقیق معانی متوجه اشتباه تایپی شدم، واژه را اصلاح کردم و مجدداً بر روی جستجو کلیک کردم.
این بار جستجوگر سایت معنی واژه " خواستن " را برام به نمایش گذاشت:

" خواستن " در فرهنگ دهخدا چنین معنی شده:
مترادف خواستن: آرزو کردن، اراده کردن، طلبیدن، میل کردن، آرزومند بودن، اشتیاق داشتن، مشتاق بودن، راغب بودن، خواهش کردن، طلب کردن، احضار کردن، فراخواندن، امر کردن، فرمان دادن، تمایل داشتن، میل داشتن، تصمیم داشتن، قصد داشتن، مصمم بودن!

معانی رو به دقت و چندبار خواندم . یه موضوعی جلب توجه میکرد، دوباره معنی واژه " خاستن " رو بررسی کردم و با معانی واژه " خواستن " مقایسه کردم و به نکته جالبی برخوردم. اگر چه این دو واژه از نظر آوایی همانند هستند ولی از نظر مفهومی دو دنیای متفاوت رو به نمایش میگذارند.

" خواستن" به نیت و میل درونی خلاصه می شه و به همین جا محدود می شه. خیلی از ما ها خیلی چیزها می خواهیم و آرزوی دستیابی به اونها رو سال ها یدک می کشیم. حتی می تونه این خواستن، میلی آتشین باشه ولی تنها محدود به فضای بسته ذهنه.
درسته که خواستن و میل درونی می تونه نقطه ی صفر حرکت های بزرگی باشه اما نشستن بر روی نقطه آغاز، حتی با میلی آتشین، هیچ ثمره ای نداره و محصول این خواستن با نخواستن هیچ فرقی نمی کنه.

اما " خاستن "، دست بر زانو زدن و بلند شدنه؛ تلاش یه جوجه برای شکستن پوسته ی تخمه؛ برداشتن قدم اول در یک مسابقه دومیدانیه؛ نوشتن ایده هات بر روی کاغذه؛ ثبت نام توی کلاس زبان و یا دوره های آموزشیه؛ تحقیق و سرمایه گذاری در یک حرفه و یا شغله؛ برخاستن از بستر معلولیت و رسیدن به مدال طلای بازی های پاراالمپیکه (امی پوردی)؛ خاستن شکافتن هسته اتمه که باعث آزاد شدن انرژی فوق العاده ای میشه که می تونه جهانی رو تغییر بده. تازه این اول راهه !

"خواستن" بدون "خاستن" مفهومی نداره و تمام خواستن ها فقط با خاستنٍ که جون می گیرند و آفریده می شند

"خاستن توانستن است"

بله دوست عزیز، عبارت فوق فاقد اشتباه تایپی یا غلط املایی است!

 

خواستن را متوقف کنید، شروع به خاستن کنید!

یک دیدگاه

 • محبوبه

  سلام
  مطلب بسیار عالی و پر محتوا و همینطور برای من بسیار نو و جدید میباشد.
  از زحمات شما سپاسگزارم
  خاستن توانستن است
  و …

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *